Реклама

banner

Лисянський замок — фортеця, збудована в містечку Лисянка Черкаської області.

1. 1622 воєводі руському (рутенському) Яну Даниловичу Сигізмунд III Ваза дав грамоту, за якою він міг започаткувати місто Лисянку і надав йому Магдебурзьке право, право вибирати собі війта. Місто повинно було опасоване бути частоколом з башнями і мала бути збудована ратуша. Базари повинні бути по понеділках і п’ятницях. Місто було досить людним

, в ньому було багато грецьких купців, які мали тут свої крамниці, місто було оточене прекрасними садами.

Після смерті Даниловича в 1630, Лисянка належала його дружині Софії з Жовкви. До 1640 Лисянка належала Станіславу Даниловичу,взятому турками в полон, згинув в турецькому невільництві.

1. 1645 - Лисянка належала Самуїлу Калиновському.

2. 1648 - Лисянка підтримала Богдана Хмельницького .

3. 1649 - тут була козацька сотня корсунського полку, сотником був Яцько Губиненко.Він побудував тут Свято-Троїцький монастир, який був укріплений як фортеця,валами та ровами, мав гармати. Був він на пагорбі, оточеному ставами.

За тих часів Лисянка була багатим містом. Мало воно 4 церкви, на передмістю монастир святої Трійці, недавно закладений і сильно укріплений, посвячений 1653 ахтіохійським патріархом Макарієм

1. 1657 був утворений окремий Лисянський полк, полковником був Демко Якимович.

2. 1654 місто було взяти польскими військами і спалене.

За часів І. Виговського Лисянка дісталась Конс. Виговському.

1. 1674 тут після того як потерпів поразку від московського війська, перебував брат гетьмана Петро Дорошенко Григорій з татарським військом. Міщани видали Григорія Дорошенка росіянам татарів перебили. Незадовго після цього коли мешканці почули, що козаки ідуть до Чигирина вони всі до єдиного з майном і родинами перебрались за Дніпро. .Дорошенко застав пусте місто, яке зрівняв з землею. Через 8 років місто знову заселили 800 господарів.

2. 1702 Самійло винищив в місті євреїв та шляхту. Війтом був Дмитро Старий.

3. 1733 Олек. Яблоновський фундує тут Францисканський костел, місце давнього замку дає о. василіанам і будує новий оборонний замок, з башнями та частоколом. Був це замок мурований ,чотирикутний з крилами,з чотирьох сторін був оточений річкою Тікичем з четвертої мав оборонний вал, мав одну браму, два бастіони по кутах, озброєний гаківницями, це давало змогу обороняти всі стіни замку. Замок був оточений дубовим палісадом і одною дубовою брамою.

4. 1777 тут було 457 осель. В місті був Свято - Троїцький монастир, колись чернців, потім василіанів.

Заснування Лисянського замку науковці відносять до початку або середини XV століття. Тоді він був укріпленою фортецею оборонної смуги південних кордонів Київщини разом з Черкасами, Звенигородом, Брацлавом, Вінницею, Хмільником. За польського панування замок був форпостом на дорозі татарських набігів, цим самим утворювався бар'єр між Польщею та Степом.

В 1648 році в замку був організований Лисянський полк, першим полковником якого був Максим Кривоніс.

Лисянка була в центрі гайдамацьких подій 1768 року. Історичні джерела свідчать про те, що Лисянський замок напередодні повстання мав чотирикутну форму, по кутах якого були розташовані башти. У кожній башті знаходились гаківниці — гармати, підвішені на гаках. Замок був оточений високою огорожею, а в самій фортеці перебував значний гарнізон, було достатньо боєприпасів

Лисянка.інфо в соц спільнотах

VK
ОК
FB

Go to top Яндекс.Метрика QWW.com.ua - Каталог украинских сайтов Рейтинг@Mail.ru