Реклама

banner

Лисянка... Лисянщина... Ці назви багато промовляють серцю кожного українця... Хоча українські поселення з’явилися тут ще в сиву давнину, але ці слова асоціюються насамперед зі славним козацьким та гайдамацьким минулим нашої Батьківщини. Козаки... В історії українського народу вони з’являться, як з’являються найшляхетніші легенди про істиних лицарів - оборонців рідного краю. Майже вся середньовічна історія України – це історія її козацького лицарства, яка продовжується і по нині.

7.12.2012 року о 10 год. в містечку Лисянка на Черкащині відбулися заходи, що приурочені до 390 – річниці наданння Лисянці магдебурського права, 417 – річчя фундатора Української козацької держави Гетьмана України Богдана Хмельницького та VІI-ої річниці стоврення та діяльності Лисянського районного козацького товариства ВГО «Українське реєстрове козацтво». Під час яких у Лисянському РБК відбулася презентація книги Гаврилюка О.М. «Таємниці минулого козацької Лисянки» та його акції «Козацький прапор навколо світу».

Їх автором і організатором став суддя Київського апеляційного господарського суду, краєзнавець, радник отамана ЧОКТ ВГО УРК, полковник УРК Олександр Миколайович Гаврилюк. Який відкриваючи свято зазначив, що його книга, це маленький подрунок всім тим хто любить Лисянщину, історію її козацького лицарства, яка продовжується і по нині та дбає про її майбутньє. При цьому книга є одної із ланок його діяльності, що разом із реалізацією проекту «Родиний маєток Хмельницьких – Монастирьок», акцією «Козацький прапор навколо світу» направлена на популяризацію ВГО «Українське реєстрове козацтво» та козацького міста-фортеці Лисянка. З відновленням якого тісно пов’язано життя і діяльність його громадянина Михайла Хмельницького, що виконував там функції «осадчого». Саме з цього козацького форпосту, вірогідніше всього, і розпочався життєвий шлях засновника Української козацької держави, першого гетьмана України Богдана Хмельницького, під знаменами якого вперше прославив себе і Лисянський полк на чолі з Максимом Кривоносом.

Лисянка також стала першим населеним пунктом, де малий Тарас Шевченко на шляху до висот малярства шукав собі учителя-маляра. І якщо окреслити Шевченківський край місцем народження в с. Моринці Тараса, тобто тією землею, де минули його дитячі роки, де він з батьком відвідував місцеві ярмарки та базари, зазнав кріпацької праці, подорожував у пошуках учителя малювання, то Лисянка, без перебільшення, є центром Шевченкового краю. Тому дійсно Лисянщина є одним із духовних і культурних центрів України, як земля Богдана і Тараса !

Тому і в ХХІ столітті прапор Лисянського козацького полку, символізує собою козацтво, як сильну, всеперемагаючу, об’єднавчу ідею для українського народу, в тому числі і на чужині. В з’язку з чим ним була започаткована та діє акція «Козацький прапор навколо світу».

В 2011 році ця акція була приурочена до 20-ої річниці незалежності України та на честь світлої пам’ятіпершого прапороносця Лисянщини, майора УРК Б.Г. Шеренгового. А в 2012 році до 390 річниці надання місту Магдебурського права.

В 24 країнах світу, а це Південно Африканська республіка, Ефіопія, Єгипет, Туреччина, Обєднані Арабські Емірати, Росія, Угорщина, Австрія, Польща, Словаччина, Німеччина, Румунія, Франція, Італія, Хорватія, Чорногорія, Великобританія, Мальта, Монако, Ватікан, Сан-Маріно, Греція, Нідерланди та Мексика де протягом 2011- 2012 роках побували з візитом козаки та берегині, прапор Лисянського козацького полку УРК, викликав великий інтерес як у туристів так і місцевих жителів. Більш того, вони зустрівшись з послами народної дипломатії зробили для себе висновок, що серед білих європейських народів є достойна українська козацька нація, джерелом сили якої невідємно є духовність і патріотизм, як основа набуття нації й величі нашої країни. А слово «козак» про цих людей, у них асоціюється з честю, порядністю, відвагою та захистом слабих, як патріотів своєї держави. Головним завдянням яких є національна велич України, втілена через її індентичність.


Діяльності ЛРКТ ВГО УРК за сім років була присвячена і фотовиставка О.М. Гаврилюка з 80 фотографій, що розмістилася в фоє РБК. Також, більш як 600 особам, що були на святі від козацтва було подарено буклети про діяльність ЧОКТ ВГО УРК, що приурочені до 10 – річчя діяльності ВГО «Українське реєстрове козацтво», газети «Україна козацька» та прапорці ВГО УРК. А всі кошти, що були отримані від реалізації книги «Таємниці минулого козацької Лисянки» її автор О.М. Гаврилюк направив на подальшу розбудову проекту «Родиний маєток Хмельницьких – Монастирьок». Передавши при цьому в подарунок більш як 600 екземплярів бібліотекам, навчальним закладам та друзям по всій Україні.

В обговорені книги взяли участь настоятель Лисянського храму Святої Покрови Української православної церкви КП, капелан ЛРКТ ВГО УРК Микола Васильович Бондарчук, краєзнавць Михайло Теофанович Лаврега, директор Богуславського районного музею Петра Борисович Гогуля, к.і.н., завідувач Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника Станіслав Юрьєвич Степенькін, голова Адміністрації Гетьмана УРК у Центральному регіоні, генерал-лейтенант УРК Борис Андріович Марченко; затпупник отамана Київського міського козацького товариства, генерал-лейтенант УРК Василь Васильович Вовченко; представник ВГО «Поступи жінок – мироносець», поетеса Валентина Олександрівна Войцехівська, Лисянський селищний голова Тамара Дмитрівна Гнатенко, заступник голови Лисянської райдержадміністрації Наталія Вікторівна Коровіна. Всі вони, також подякували О.М. Гаврилюку, не тільки за чудову книгу, а й за те, що він ініціював і доклав максимум зусиль для до того, щоб рід Хмельницьких був увіковічнений у Лисянці і про неї знав весь світ.

Тоді ж від ВГО «Українське реєстрове козацтво» Лисянському районному державному музею в подарунок було передано бюст Т.Г. Шевченка, роботи скульптора Богдана Степановича Гладкого, картину «Богдан Хмельницький», роботи художника та скульптора Віктора Григоровича Крючкова та ікону «Георія побідоносця», від голови ВГО «Поступи жінок – мироносець», заступника директора МГО «Земляцтво Придніпров’я», члена правління Національної Ради жінок України, почесного громадянина смт. Шевченкове, заслуженого працівника культури, поетеси Зої Володимирівни Ружин.

Крім того, генерал-лейтенант УРК Вовченко В.В. від імені Гетьмана УРК А.І. Шевченка вручив ініціатору та організатору заходів на честь Гетьмана України Б. Хмельницького, судді КАГС, краєзнавцю, раднику отамана ЧОКТ ВГО УРК, полковнику УРК О.М. Гаврилюку медаль «10 років ВГО «Українське реєстрове козацтво». Який в свою чергу запевнив всіх присутніх в залі, що й надалі буде віддано служити Господу Богу, народу України та Українському Реєстровому козацтву.

Розпочався святковий концерт і на сцену РБК один за одним стали виходити кращі творчі колективи з Лисянки, Києва та Корсуня. Протягом години своїми виступами вони подарували чудовий настрій всім учасникам свята, козакам, жителям Лисянщини та їх гостям. Це не дивно, адже українська пісня чи не найбагатша у світі розкішним багатоголоссям, народною мудрістю, мелодійністю. Натхненно, водночас радісно звучало зі сцени слова автора і виконавця пісні «Лисянський полк іде» з м. Корсуня, М.П Моцика: «Пам’ятай історія шаблю Височана, Максима Кривоноса, булаву Богдана, Сотні років Тікич береги вмиває, Козацька слава живе не вмирає...». Натхнено виконувала його пісню «Рідна мова соловїна» і чарівна Р.М Храмцова. Додав сил глядачам своїми козацькими піснями і народний колектив «Криниченька», з Лисянки. Не менш цікавим був виступ з козацькими думами відомого кобзаря України Тараса Силенка, з м. Києва. Натхнено і гордо декламувала свій вірш «Князь Володимир» поетеса В.О. Войцеховська з смт. Шевченково, Звенигородського району та радували своїми виступами інші виконавці.

Взагалі пісенне свято об’єднувало всіх. Так, як пісенні виконавці своєю творчістю утверджували силу національного духу, пропагували українське мистецтво, єднали у пісенному колі усіх, хто живе на українській землі, у єдину родину.

Далі, об 12 год. 30 хв. після переїзду всіх учасників урочистого заходу до пам’ятника на честь Гетьмана України Богдана Хмельницького на місці родинного маєтку його батька Михайла у Монастирку, розпочав урочистий мітинг. Не зважаючи на непогоду людно було в цей день на Монастирській горі. Вабили око козацькі однострої, гордо майорів козацький прапор та звучала козацька музика.

Свято традиційно розпочалося із спільного виконання Державного гімну України. Потім, як здавна ведеться в козаків, доре діло розпочали з молитви Богу за Україну. Далі святковий мітинг відкрив голова Адміністрації Гетьмана УРК у Центральному регіоні, генерал-лейтенант УРК Б.А. Марченко. При цьому він зазначив, що в ці хвилини хочеться поринути в історію тих визначальних подій, де проходив життєвий шлях та діяльність великого Гетьмана Б. Хмельницького. На всіх етапах життя і діяльності якого переважала послідовна лінія на визволення рідної землі від іноземного панування. Національно - визвольна війна та ім`я її керівника, політичного діяча та полководця, залишили незгладимий слід в історичній пам`яті українського народу. Він був сином своєї епохи і представником свого стану. Видатний український політик, полководець і дипломат, очільник національно – визвольної боротьби 1648 – 1657 років, творець держави, та її перший гетьман. Створив армію, формував державні інституції, зміцнював гетьманську владу. Сформулював державну ідею, що передбачала створення незалежної соборної Української держави, яку ми козаки будуємо сьогодні на основі духовності і патріотизму.

Далі капелан ЛРКТ ВГО УРК настоятель храму Святої Покрови отець Миколай, що нещодавно заснували козаки у Лисянці, провів святковий молебень за процвітання Україну та привів до присяги нових козаків товариства. Слова присяги на вірність Богу, Україні та реєстровому козацтву зачитував генерал-лейтенант УРК Б.А. Марченко , які урочисто повторювали нові козаки та берегині. Під час посвяти козак ставав на ліве коліно, а Борис Андрійович клав шаблю на його праве плече і вимовляв: «Прошу вірно служити нашому Господу, наказую вірно служити народу України». У відповідь новобранець вимовляв: «Зобов’язуюсь вірно служити Господу, зобов’язуюсьвірно служити народу України». Свою присягу нові козаки та берегині скріпили поцілунком полкового прапору. Потім козаки і берегині підходили до священника, хрестилися, цілували хрест та ікону. Отець Миколай окропив усіх свяченою водою. Новобранців привітали старші козаки, благословив священик.

Серед новоспечених лисянських козаків були Шалівський О.М. з с. Ріпки, Супрун М.В. з с. Камяний Брід, Лисянського району. Ряди берегинь поповнили Вишнивенко Н.М. з м. Лисянки, Костенко Л.І. та Сіденко Л.М. з м. Тараща, Храмцова Р.М. з м. Корсуня та Войцеховська В.О. з смт. Шевченково, Звенигородського району.

Привітавши нових козаків та берегинь з посвятою, козаки ЧОКТ ВГО УРК поклали вінок та квіти до підніжжя пам’ятника Хмельницьким, віддавши тим самим честь роду Хмельницьких в історії України та Лисянки.

Потім за ініціативи отамана Чигиринського РКТ ВГО УРК, підполковника УРК Гончара В.М. козаками були посаджені три молоді дуби з Холодного Яру. Тим самим, як зазначив отаман, ми єднаєм через Б. Хмельницького не тільки Лисянку та Чигирин, а й минулі та нинішні покоління козаків, і дбаєм про майбутнє України.

Завершенням дійства було підбиття підсумків роботи ЛРКТ ВГО УРК та обговорення нових планів. За запашною козацькою кашею, що приготувала голова ради берегинь ЛРКТ ВГО УРК, майор УРК Шіптенко О.А. та козацьких балад в виконанні кобзаря Тараса Силенка, довго про це ще спілкувались козаки та берегині. Так як, з початків козацтва і до сьогоднішнього дня, а, вочевидь і на майбутнє, життя українців - «мертвих, і живих, і ненародженних», усієї нації з її минулим, сучасним і майбутнім – було, є і, поза сумнівом, буде нерозривно пов’язане з козацтвом. Це та сторінка історії, яка інтегрує, об’єднує наше й досі розколоте суспільство. А наше багате на працю, й багате історією, своїми дітьми українське козацьке місто-фортеця Лисянка, була, є і завжди буде залишатися козацьким форпостом захисту української державності, як найвищої національної мети і цінності українського народу.

Слава Україні ! Слава Українському реєстровому козацтву !

Лисянка.інфо в соц спільнотах

VK
ОК
FB

Go to top Яндекс.Метрика QWW.com.ua - Каталог украинских сайтов Рейтинг@Mail.ru