Реклама

banner

Лисянські козаки "завоювали" Близький Схід

У рамках акції, присвяченої 420-ій річниці першої письмової згадки про Лисянку, прапор Лисянського козацького полку цілий місяць подорожував країнами Близького Сходу.

Лисянка, Лисянщина... Ці назви багато промовляють серцю українців. Хоча українські поселення з’явилися тут ще в сиву давнину, але край цей асоціюється насамперед зі славним козацьким та гайдамацьким минулим.

Естафету Лисянського козацького полку, який виник під час національно-визвольної війни під приводом Б.Хмельницького, гідно несе Лисянський козацький полк ЧОКТ ВГО «Українське реєстрове козацтво» на чолі з почесним полковником, письменником, громадським діячем, почесним козаком та громадянином Лисянки В.М.Шкляром.

Діяльність товариства давно вже вийшла за межі Лисянського району,

і в своїх рядах має не тільки представників Лисянщини, а й козаків із Києва, Борисполя, Таращі, Корсуня, Городища, Умані, Звенигородки, Шевченкового, Моринців та Шендерівки, які діють як козаки та козацькі сотні цього полку на місцях.

За ініціативи та організації радника отамана товариства, полковника УРК О.М. Гаврилюка, ось уже третій рік діє акція «Козацький прапор навколо світу». Її метою є популяризація громадської організації та козацького міста-фортеці Лисянки. Саме з цього козацького форпосту, вірогідніше всього, і розпочався життєвий шлях засновника Української козацької держави, гетьмана України Богдана Хмельницького, під знаменами якого вперше прославив себе і Лисянський полк. Тому прапор цього полку і в ХХІ столітті символізує собою козацтво як сильну, всеперемагаючу, об’єднавчу ідею для українського народу, в тому числі й на чужині.

У 2011 році акція була приурочена до 20-ої річниці незалежності України та на честь світлої пам’яті першого прапороносця Лисянщини, майора УРК Б.Г.Шеренгового. Торік акція присвячувалася 390-ій річниці надання місту Магдебурського права. Прапор Лисянського козацького полку завдяки В.О. Зеленіну побував в м.Закопани (Польща), на відомому лижному курорті в Карпатах. Завдяки В.І. Касьяну, І.О. Касьяну та Ю.Л.Лукашуку побував у Стамбулі (Туреччина). Згодом стяг уже стараннями Р.В.Дехтерюка та А.В.Бекера побував у м.Дубаї в Об’єднаних Арабських Еміратах. Завдяки берегині УРК Л.М.Мазур відвідав Францію, в історії якої залишили свій помітний слід і українці. Це улюблена дочка Ярослава Мудрого Анна стала королевою Франції та здобула славу талановитого й мудрого політика. Відзначились і 2200 запорожців на чолі з отаманом І.Сірком, які перебували на службі у французького принца Конде. 1646 року хитрістю вони здобули неприступну іспанську фортецю Дюнкрек у Нормандії, яку раніше не могло взяти штурмом 30-тисячне військо.

Завдяки О.М. Гаврилюку прапор мандрував у Будапешті, столиці Угорщини. О.М. Гаврилюк підняв прапор і в Австрії, у Відні — в свій час столиці Австро-Угорської імперії, куди входила і частина Західної України. Вражали своєю величчю і красою палац Хорбург, собор св.Стефана, парламент, міська ратуша, палац Бельвер, будинок віденської опери, палацо-парковий ансамбль Шенбурн, набережні Дунаю.

свого часу тут теж не обійшлося без козаків, оскільки відома на весь світ віденська кава завдячує саме козаку Юрію Кульчицькому — герою оборони Відня від турків у 1683 році. В знятті облоги турків тоді брали участь 20 тисяч козаків Корсунського, Фастівського та Білоцерківських полків, які очолювали полковник корсунський З.Іскра, фастівський С.Палій та богуславський С.Самусь. Серед них у складі корсунського полку були й лисянські козаки, а тому підняттям прапора саме над цим містом їм була віддана шана.

У 2013 році акція присвячується 420-річчю першої письмової згадки про Лисянку, 350-ій річниці з часу, коли Лисянка була головним містом з постою, утримання та оновлення «армати» правобережного Війська Запорозького, а також світлій пам’яті уродженця Лисянки, найстарішого козака Черкащини, визволителя Лисянщини від фашистських загарбників, почесного жителя с.Рубаний Міст, поета Павла Труша.

На новорічні та різдвяні свята козацький прапор завдяки О.В.Оніщенку та його родині їхав до м.Больцано, що в Південному Тіролі, Італія. З лисянським прапором та його історією знайомилися туристи Європи, згадуючи при цьому, що її не раз рятували від турків українські козаки. А завдяки В.А. Левченку побачили козацький прапор і на чемпіонаті світу із зимових видів спорту, що відбувся у лютому в м.Осло, Норвегія.

У березні П.М.Трите­ніченко з родиною вирушили в подорож до Литви та Польщі, що в кінці XVІ-XVІІІ століть разом з частиною України складали державу Річ Посполита. Ніхто так з європейських сусідів України не знає, хто такі українські козаки, що боролись за свою державність. Сьогодні ми не вороги, а друзі, які спільно будують нову Європу. А тому гостинно зустріли гостей з України старий Вільнюс та Варшава.

Незабаром у столиці Сербії м.Бєлград проходив Міжнародний дитячий фестиваль музики і танцю, де Україна була представлена хореографічними ансамблями «Каскад» (смт Талалаїв) та «Калинонька» (м.Ніжин). Український гопак у виконанні козачат під прапором Лисянського козацького полку вразив як глядачів, так і членів журі конкурсу. Колективи достойно представили козацьку Україну. Особлива козацька подяка за це батьку і сину В.О. та І.В. Панталієнкам.

У травні І.А. Іоннікова та Ю.В.Іоннікова повезли прапор до Китаю. Там вони відвідали низку культурних і природних пам’яток. З цікавістю китайці розглядали та фотографували козацький прапор і чарівних берегинь з України на фоні Великої Китайської стіни.

С.А.Гончаров, О.М.Ва­­­сілівіцький, О.І.Но­віков та С.О.Попов під прапором Лисянського козацького полку мандрували дорогами Південно-Східної Азії. За два тижні козаки проїхали близько 1500 кілометрів через царство вічнозелених субтропічних лісів, рівнин та суворих гір, з глибокими ущелинами і бурхливими чисельними ріками по дорогах Таїланду та Лаосу, де панує вічне літо.

На травневі свята прапор побував і в Європі. Завдяки О.В.Тіщенко він знову побував на Середземномор’ї в Мілані, Пізі та Флоренції, що в Італії, а також у містах Ніца та Кани, що у Франції та в королівстві Монако. Завдяки О.М.Шакуну та К.В.Тарасенко він майорів в Альпійському місті Хоф-бай-Зальцбург, що в Австрії. У Відні, де до пам’ятника українським козакам, що разом з іншими європейськими народами спільно в 1683 році врятували місто та Європу від турецької навали, були покладені квіти. У старій столиці Польщі подорож була на честь Героя України Є.С.Березняка, більш відомого як легендарний розвідник майор Вихор, який врятував Краків від руйнування фашистами.

У 30 країнах світу, де побували козаки та берегині, прапор Лисянського козацького полку ВГО УРК викликав шалений інтерес як у туристів, так і місцевих жителів. Зустрівшись з послами народної дипломатії, ті робили для себе висновки, що серед європейських народів є достойна українська козацька нація, джерелом сили якої невід’ємно постають духовність і патріотизм.

За матеріалами прес-служби Лисянського козацького полку ВГО УРК

Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

Лисянка.інфо в соц спільнотах

VK
ОК
FB

Go to top Яндекс.Метрика QWW.com.ua - Каталог украинских сайтов Рейтинг@Mail.ru