Реклама

banner

Наш столітній ювіляр

У червні 2016 року в газеті "Сільські вісті" під рубрикою "На зв'язку — Одещина" я прочитала невеличку статтю. В ній написано, що Одеський театр опери та балету відзначає 100 - літній ювілей головного художника-оформлювача Петра Панасовича Злочевського.

Народився він 12 червня 1916 року в містечку Виноград Звенигородського повіту Київської губернії. Мій земляк. Мені хотілося дізнатися про нього більше: про його життя, навчання, працю. Мої бажання здійснилися, коли я прочитала книгу історика, краєзнавця Миколи Лубка "Знаменитий і многолюдний град".

Родина Злочевських з Винограду переїхала до Лисянки в 1920 році, де батько Петра Злочевського служив священиком Свято-Михайлівської церкви. В 1922 році Петро вступив до Лисянської єдиної трудової школи ім. Т. Г. Шевченка. Директором школи працював тоді кілька років Григорій Іванович Гродзицький. Пізніше П. Злочевський згадував: "Григорій Іванович був високо-рудованою людиною, чудовим лектором і агітатором. Він влаштовував цікаві, дуже популярні серед жителів, вечори з демонстрацією діапозитивів через так званий "волшебный фонарь". Зрозуміло, яке виховне значення для людей, учнів мали ці вечори.

"Із Гродзицьким був у добрих стосунках мій перший учитель малювання Іван Семенович Макушенко, уродженець Лисянки, видатний художник, учень великого Репіна. Він не просто учив мене малювати, — розповідав пізніше Петро Злочевський, — а прищепив мені велику любов до живопису. Особливо до театрального, хоч сам і не був театральним художником, а чудовим станковістом. Іван Семенович написав для лисянського клубу декорації лісу, які при освітленні навіть звичайними гасовими лампами справляли таке надзвичайне враження на мене, що це й вирішило мою долю".

Він — П. Злочевський — закінчив Київський художній інститут. В 1932 році в Одеському театрі опери та балету дебютував своїм оформленням кількох вистав випускник Київського художнього інституту. З театром і з містом над морем художник пов'язав усе своє життя. Петро Панасович Злочевський здобув звання Народного художника України, Зас­луженого діяча мистецтв України та Грузії, вче­ний ступінь доцента. Працюючи понад сорок років у Одеському театрі опери та балету, ство­рив більше 400 ескізів декорацій до вистав. А корені таланту художника — на Лисянщині. Ми, жителі Лисянщини, горді тим, що є земляками такого відомого столітнього ювіляра.

Ангеліна СНІГУР
с. Почапинці
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

Лисянка.інфо в соц спільнотах

VK
ОК
FB

Go to top Яндекс.Метрика QWW.com.ua - Каталог украинских сайтов Рейтинг@Mail.ru