Реклама

banner

Режисер та сценарист – Лео Бірінський, єврей з Лисянки.

Марлен Дітріх Марлен Дітріх

Марлен Дітріх і Грета Гарбо

Імена двох цих жінок, німкені і шведки за походженням, викликали шалений захват кіноманів і в США, де вони знімалися в кіно, і в Європі по інший бік океану. І обидві вони вважали за добрий знак запрошення на кінозйомки до одного й того ж режисера і сценариста – Лео Бірінського, єврея з Лисянки.

Лео Бірінський народився у червні 1884 року. Його мама, Чарна Бірінська, була родом із Лисянки, а батько, Херш Готтесман – з Буковини. Пізніше, емігрувавши до австрійського Відня, Лео скористається „пропискою” обох. Для того, щоб легше отримати австрійський паспорт, використав буковинське походження батька – його рідне місто Борщів тоді нале жало до Австро- Угорської імперії. А коли розпочалася Перша світова війна, Лео „згадав” про Лисянку, яка належала до Російської імперії, бо населення ворожої держави не брали до австрійського війська – тож так уникнув фронту…

 Наступного разу „погрався” з походженням, коли отримував дозвіл на про-живання у США – там пред’явив куплені у Німеччині документи, які стверджували, що Лео і його дружина – з нікарагуанського містечка Блуфілдс.

Ім’я Лео завжди було оповите таємничістю – він сам любив її підтримувати. Так, у березні 1920 року віденські газети написали помилкову інформацію про те, що він загинув…

Бірінський підготував постановку безлічі театральних вистав і фільмів у Австрії, Німеччині, США та Чехії (в останній досі популярні його спектаклі). Для німецького кінематографа та Голівуда знімав абсолютно різнопланові кінокартини – від фільмів жахів, які саме набували популярності, до мелодрам і ліричних кінострічок.

1923 року у відзнятій у Німеччині кінострічці Лео Бірінського „Трагедія кохання” фактично дебютувала досі ще нікому невідома Марлен Дітріх – та, якій судилося стати кінозіркою і співачкою світового масштабу, особистим ворогом Гітлера і примадонною США і Франції.

Саме під час зйомок у Бірінського вона познайомилася з майбутнім чоловіком – Рудольфом Зібером. Пізніше, вже будучи відомою, вона ще раз охоче знялася у Бірінського в стрічці „Пісня з пісень”. Так само щасливою стала для іншої кінозірки – Грети Гарбо – головна роль, зіграна у стрічці Бірінського „Мата Харі”. Фільм про знамениту розвідницю 1932 року став одним з перших кінострічок, що отримала „Оскара”.

Єврей Лео Бірінський усе життя писав сценарії німецькою і англійською мовами. Та це не робило його більш далеким для нашого краю – у Лисянці він робив перші кроки, щоб згодом, крок за кроком, зійти на вершину Голівуда…

Олександр Щербатюк

із джерела: Вісті Черкащини

Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

Лисянка.інфо в соц спільнотах

VK
ОК
FB

Go to top Яндекс.Метрика QWW.com.ua - Каталог украинских сайтов Рейтинг@Mail.ru